Buďte fit aj počas tehotenstva!

Hľadáte motiváciu k pohybu v tehotenstve? Od nižších šancí na komplikácie počas  tehotenstva a pôrodu až po lepší spánok ,existuje veľa dôvodov pre vás aj pre vaše bábätko, prečo začať cvičiť počas všetkých troch trimestroch vášho tehotenstva. Cvičenie v tehotenstve vám môže pomôcť zostať vo forme a pripraviť sa na pôrod. Dokonca aj malá prechádzka okolo paneláku či domu alebo naťahovanie sa môže viesť k lepšej nálade. Súhlasíme, že tehotenstvo sa môže javiť ako perfektný čas na oddych a relaxáciu, budete sa cítiť viac unavene a nie je vylúčené, že sa pridružia aj bolesti chrbta. Ale vedzte, že sedenie vám nepomôže. Ak teda potrebujete nejakú motiváciu na zašnurovanie tenisiek a začať cvičiť, tak tu to je!

fitnes cvičení

Prečo začať cvičiť počas tehotenstva?

Počas celého života ste si vedomé toho, že cvičením sa môžete vyhnúť rastúcim kilám a predchádzať rôznym chorobám. Počas tehotenstva existuje ešte viac dôvodov, prečo sa hýbať alebo začať sa hýbať, aj keď ste v minulosti nemali časť na cvičenie. Zistilo sa, že cvičenie v tehotenstve znižuje riziko komplikácií, ako napríklad ženy sú menej náchylné na vznik gestačného diabetu, preeklampsie a je menej pravdepodobné, že budú musieť neplánovane rodiť cisárskym rezom. Výhodou cvičenia v tehotenstve je aj spomalenie nárastu váhy. Ženy, ktoré cvičia pravidelne v tehotenstve, priberajú menej a pôrodná váha dieťatka je nižšia než 4 kilogramy. Čím viac zvyšujete svoju kondíciu, tým rýchlejšie sa zotavíte pôrode. V tehotenstve sú ženy náchylnejšie na depresiu ako kedykoľvek predtým. Počas cvičenia sa uvoľňujú endorfíny, ktoré pomáhajú zlepšovať náladu a zároveň znižujú stres a úzkosť. Nie je žiadnym tajomstvom, že vaše bábätko vyvíja väčší tlak, čo vedieť k bolestiam chrbta a panvy. Cvičením si môžete zmierniť bolesti. Prvý a posledný trimester je obdobím, kedy mnoho žien trpí únavou.

joga

Aj keď to vyzerá paradoxne, niekedy veľa odpočinku môže spôsobiť, že sa budete cítiť oveľa viac unavené. Aj keď by ste nemali nikdy sa vyčerpať, taká prechádzka alebo prenatálna joga môže výrazne zmeniť vašu úroveň energie. Aktívne telo podporuje aktívne črevá.  Stačí niekoľko minútová prechádzka a môžete pomôcť zápche. Skôr ako začnete s cvičením, uistite sa, že vaše tehotenstvo prebieha v poriadku. Aj keď je cvičenie v tehotenstve prospešné pre matku a dieťa, lekár vám môže odporučiť, aby ste necvičili v niektorých prípadoch (krvácanie, vysoký tlak, ochorenia srdca, problémy s placentou). Ak ste sa rozhodli pre cvičenie v tehotenstve, navštívte stránku https://inlive.sk/ a dozviete sa viac.