Skrytý nepriateľ: Insomnia

Možno ste sa s týmto pojmom ešte nestreli. Insomnia označuje poruchy spánku akou sú nespavosť, problém zaspať alebo časté budenie sa v noci.
Nie pre každého je teda noc prechádzka ružovou záhradou a na riešenie týchto problémov neustále hľadá odpovede. Príčiny môžu byť rôzne: kofeín, nikotín, cvičenie pred spaním, ťažké jedlo…

spánek

Nie všetkým zaberie rovnaký recept na spánok ale za skúšku nikto nič nedá.
1. Najznámejšie je asi mlieko s cukrom či medom. Ak ste to ešte neskúšali tak odporúčam, nemôžete nič stratiť. Je to dobrá voľba ak sa chcete vyhnúť medikamentóznej liečbe. V lekárni samozrejme nájdete aj čaje na lepší spánok.
2. Nastavte si spánkový režim. Znie to vtipne, pretože sa to robí u detí, ale aj dospelí majú právo si poriadne oddýchnuť. Choďte si ľahnúť vždy v tom istom čase aj keď únavu nepociťujete. Váš organizmus si zvykne na tento cyklus a mozog pochopí, že je čas spať.
3. Vetrajte a často prezliekajte posteľnú bielizeň. Vydýchaný vzduch v miestnosti tiež môže spôsobiť nespavosť a čisté voňavé obliečky sú len.

Nakoniec je to hygienické a zbavíte sa roztočov a iných baktérií.
4. Vyhnite sa večernej práci s počítačom, mobilným telefónom či pozeraniu televízie. Zvyknete si na to a potom bude zaspávanie zase o čosi ťažšie. Keď neviete zaspať v tichu vyskúšajte audio knihy. Samozrejme nie Alfredove Hitchckockove hororové príbehy, ale niečo čo pohladí myseľ i dušu.
5. Kontrolujte si dýchanie a skúste dýchať v pravidelných intervaloch. Dýchací trik v podobe 4 sekundového nádychu nosom, zadržania dychu na 7 sekúnd a 8 sekundového pomalého výdychu ústami si našiel už mnohých priaznivcov.

počítač

Toto sú rady ktoré môžu, ale nemusia zabrať. Niekedy je insomnia dočasná a spôsobená nadmerným stresom, ktorého keď sa zbavíte aj nespavosť zmizne. Popracujte na spánkovom režime, pretože nedostatok spánku je spúšťačom mnohých chorôb. Bojujte za svoje zdravie!