5 najlepších vzdelávacích systémov sveta


Vzdelanie je veľmi dôležité. Vďaka vzdelaniu máme šancu na lepší život a zväčšujeme si rozhľad v mnohých oblastiach našich životov. Dôležitosť vzdelania je poznať už z histórie. Každá kultúra, ktorá tu bola pred nami si vysoko cenila múdrosť a vzdelanie. Dokonca aj niekdajší panovníci často boli aj učencami či učiteľmi. Vzdelanie je teda naozaj úzko spojené s našou dnešnou kultúrou ako aj s možnosťou osobnej realizácie. Vzdelanie nás totiž približuje k naplneniu nášho skutočného potenciálu v mnohých smeroch. V tomto článku vám predstavujeme 5 najlepších vzdelávacích systémov sveta. Mnohé krajiny totiž zvolili iný prístup k vzdelaniu ako iné a to im prinieslo očakávané ovocie. Poďme teda na náš zoznam:

školačka

1.       Fínsko– Možno ste to už niekde počuli, naozaj Fínsko sa vyznačuje najlepším školským systémom na našej milej modrej planéte. Keďže slabší žiaci sa učia spolu s lepšími, Fínsko disponuje najmenšími rozdielmi v kvalite vzdelania medzi jednotlivými žiakmi.

2.       Švajčiarsko – Švajčiarsko naproti Fínsku rozdeľuje svojich študentov podľa schopností. Aj napriek tomu je schopné držať si druhú priečku. Iba okolo 5% študentov navštevuje súkromné školy.

tabule

3.       Belgicko – Belgicko nie je len čokoláda ale aj kvalitné vzdelanie. Sofistikovaný spôsob vzdelávanie spočíva v rozdeľovaní žiakov. Presnejšie povedané v rozdelení škôl podľa zamerania čo dáva šancu študentov vynikať v oblasti, ktorú si vybrali.

4.       Singapur – Aj keď Singapur dosahuje skvelé medzinárodné výsledky v testoch vzdelávania, má reputáciu veľmi stresujúceho vzdelávacieho systému. Často sa hovorí o konštantnom tlaku na študentov, ktorý si žiada vysokú daň. Výsledky sú samozrejme skvelé. Stojí to ale za to ?

myšlenka

5.       Holandsko – Holandské deti sú považované za najšťastnejšie deti na planéte. Kto vie prečo ? Možno s tým niečo má aj veľmi kvalitný vzdelávací systém.