Tapety sú späť a vo veľkom štýle!


Áno je to tak. Tapety slávia svoj veľkolepý návrat. Dokážu rozjasniť každú miestnosť a výnimkou dokonca nie je ani kúpeľňa. Farebná škála je tak rôznorodá, že je občas veľký problém vybrať tú „pravú“. Preto ešte predtým, ako sa vydáte do obchodu, dobre porozmýšľajte aké tvary a rysy od tapety vyžadujete. Dbajte na to, aby sa aspoň jeden jej odtieň zhodoval s odtieňom vášho zariadenia v miestnosti, alebo iných stien.

tapeta

Ďalším dôležitým faktorom je kam s tapetou. Ktorú stenu ? Ktorý pás? Väčšinou stačí zvýrazniť jednu stenu a to tú, na ktorú dopadá najviac svetla v miestnosti. Ak ste rozhodnutý pre niečo extravagantnejšie, nie je dobré situáciu podceňovať a radšej sa poradiť s dizajnérom.

ložnice

Typy tapiet:
·         Vliesové tapety
Sú to špeciálne tapety, ktorých obľúbenosť rastie. Sú z netkanej textílie a ich nosná vrstva je lisovaná a vyhladzovaná. Zachováva svoje rozmery, takže lepidlo sa nanáša na stenu a nie na zadnú stranu tapety. Pokiaľ by došlo k renovácii, výhoda tejto tapety je, že sa dá v suchom stave stiahnuť zo steny. Jej aplikácia je ľahká a je odolná voči opotrebovaniu.

·         Papierové tapety
Je to najčastejší typ tapiet hlavne vďaka nízkej cene. Lepidlo sa nanáša na ich zadnú stranu a potom sa počká, kým ním tapeta nasiakne.

·         Vinylové tapety
Sú vyrobené z umelej hmoty a podľa nosnej vrstvy poznáme vinylové tapety zo zadnou stranou z papiera a z vliesu. Veľkou výhodou je, že sa dajú použiť v ktorejkoľvek miestnosti. Sú umývateľné a dajú sa čistiť, čo ich spája s kuchyňami a kúpeľňami. Lepidlo sa zvyčajne nanáša na stenu.

barevná tapeta

·         Textilné tapety
Textilné tapety majú na prednej a zadnej strane vinylový poťah. To znamená, že textília sa nedostane do kontaktu s lepidlom. Výhodou je, že sú vďaka tkanivovému vzorkovaniu estetickejšie. Lepia sa podobne ako vinylové tapety.

·         Sklenené vlákna
Tapety zo skleneného vlákna patria medzi drahšie, no napriek tomu sú čoraz viac populárnejšie. Majú veľa výhod – spĺňajú všetky podmienky, ktoré by tapeta mala mať. Dajú sa premaľovať, umývať, zachovávajú rozmery aj farby, majú dlhú životnosť a sú dolné voči nárazom.