Výkonný mobil za prijateľnú cenu?

Smartfónom dnes disponuje takmer každý, možno aj vaši starí rodičia. Veď v obchodných domoch ich dokážete kúpiť už za 50 – 70 eur. Už je to predsa niekoľko rokov, čo sa na našich trhoch objavili prvé dotykové zariadenia a dnes je ich cena prístupnejšia, ale samozrejme rozšíril sa aj výber a cena sa tak z celkového hľadiska nedá presne špecifikovať, pretože oproti modelom za 70 eur môžete kúpiť aj senzáciu za cca 1 100 eur od Appleu. Preto si myslím, že je správne, ak si človek vyberie tú zlatú strednú cestu a siahne po cenovo prístupnejšom modeli, ktorý by však ponúkal dostatočne kvalitný výkon a nástroje. Tieto modely sa určite nájsť dajú.

technologie

Zlatou strednou cestou však nemôžeme nazvať tú najlacnejšiu voľbu (okolo 50 eur a viac) , pretože je takmer isté, že dostanete rovnako tak aj najnižšiu kvalitu a výkon, ktorý vás bude skôr trápiť, než by pomohol. Nehovoriac o malom rozlíšení (800 x 480), 2-jadrovom procesore a 512 MB RAM. Tieto parametre sú už v dnešnej dobe dosť úbohé a skrátka "out". Teda už asi tušíte, že aj napriek operačnému systému Android (zastaranej verzii) a službe Google Play sa bude s aplikáciami pracovať dosť pomaly, až mobil nakoniec využijete len k volaniu a posielaniu SMS správ. K tomu vám však stačí klasický tlačítkový mobil za cca 15 – 20 eur.

mobil

Oveľa optimistickejšie už pôsobia modely v cenovej kategórii 120 – 150 eur, poprípade okolo 200 eur. V tejto kategórii už môžeme kúpiť dostatočne uspokojivý a moderný variant, ktorý zvládne spustiť väčšinu aplikácií a pracovať s nimi v relatívne rýchlom tempe. Takisto sa môžete tešiť na kvalitnú obrazovku s rozlíšením Full HD. Pri výbere sa ale orientujeme aj na veľkosť operačnej pamäte, ktorá sa vlastne veľkou mierou podpisuje na výkone. Tá by dnes mala disponovať minimálne 3GB RAM. Z rovnakého dôvodu by sme mali hľadieť aj na množstvo jadier procesora, pričom 4-jadrové sú už pomaly z hry a nahradzujú ich 8- jadrové (poprípade 10). Pochopiteľne, v prípade úložiska by mal mobil disponovať vstupom na SD kartu, no jeho interná kapacita by mala predstavovať minimálne32 GB.

  • Zo spomenutého vyplýva, že ideálny mobil by sa mal pohybovať v hranici 150 – 200 eur. Za túto cenu ponúkajú dostatočné parametre najmä populárne zariadenia z Číny.